Çocuk Diş Hekimliği ( Pedodonti) Nedir? Çocuklarda Diş Tedavi Süreçleri Nelerdir?

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

  Pedodonti nedir?

Bebeklik çağından itibaren çocukların ağız diş sağlığını ve çene yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği alanıdır.

Diş Hekimi Korkusu Nasıl Aşılır?

Oyun havasında geçen, travmatik olmayacak bir süreci uzman pedodontistler ve özel tasarlanmış pedodonti klinikleri sağlayabilir.

İlk Muayenin önemi nedir?

Unutmayınız ki farkında olmadığınız ve pedodontistin tespit edebileceği sorunların erken tedavisi ile kalıcı problemlerin önüne geçilebilir.
Gözle fark edilemeyen ara yüz çürükleri ve ileride estetik ve fonksiyonel sorunlar yaratabilecek çene gelişim problemleri erken dönemde saptanabilir.
Bu yüzden doğumdan itibaren her 6 ayda bir düzenli olarak kontroller yapılmalıdır.

Süt Dişlerinin Önemi Nedir ve Uygun Tedavi Zamanında Yapılmaz İse Ne Olur?

Süt dişlerinde meydana gelen çürük ve enfeksiyonlar, çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde beslenmelerini olumsuz yönde etkiler.
Fark edilmeyen enfeksiyonlar sürmekte olan kalıcı dişe zarar verebilir. Daha da kötüsü enfeksiyon vücuda yayılarak genel sağlık durumunu riske sokabilir.
Süt dişlerinin erken kaybı, ilerleyen yaşlarda çapraşık dişlere ve çene ekleminde problemlerin oluşmasına neden olur.

Çocuklarımızın Diş Sağlığı İçin Neler Yapabiliriz?

Her çocuğun düzenli kontrole gittiği bir Pedodontisti olmalıdır.
Pedodontist tarafından oral hijyen eğitimi verilerek anne ve baba ile beraber düzenli diş fırçalaması alışkanlığı kazandırılmalıdır.
Koruyucu diş hekimliği uygulamalarından yararlanılmalıdır.
Ömür boyu kullanabileceği sağlıklı dişleri ona bugünden hediye edebilirsiniz!
Pediatrik yaş grubunda başlıca koruyucu diş hekimliği uygulamaları;
Koruyucu dolgular(fissür örtücüler)
Flor uygulamaları
Çekilen dişlerin yerine yapılacak yer tutucular
Erken ortodontik tedaviler

Travma

Çocukların yürümeye başladığı ilk andan itibaren düşme ve çarpma sonucu yaralanmalar başlar. Oyunlar ve kazalarda yaşanan travmalar sonucu hem süt ve hem kalıcı dişleri etkileyen hasarlara neden olabilir. Travma durumunda vakit kaybedilmeden (yerinden çıkmışsa dişle birlikte) diş hekimine gidilmesi gerekir.

 

Sizlerde transfer , ücretsiz muayene, konaklama hizmetlerimizden faydalanmak ve tedavinizi planlamak için bizimle iletişime geçin.

İletişime Geçin

Tüm transfer hizmetlerimiz ve süreçlerimiz hakkında detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

etimesgut
Ankarada siz değerli hastalarımızın ağız ve diş sağlığını korumak için buradayız. Polikliniğimize geldiğiniz ilk andan itibaren sorunlarınızı dinliyor detaylı muayenelerimizi gerçekleştiriyoruz.

Hizmetlerimiz

Hızlı Randevu Al

Kliniğimizde ilk randevunuzdan son kontrol muayenenize kadar her süreçle özenle ilgileniyoruz, ağız ve diş sağlığı kadar memnuniyetiniz de bizim ve doktorlarımız için önceliklidir.

Dt. Hakim TÜRKOĞLU Etimesgut Diş Kliniği 

Copyright © 2022. designed by muimedya 

TurkishEnglishArabic